Slovensko - Estónsko 70:84 v kvalifikačnej A-skupine ME mužov

31.08.2012 Celý región

Levice 30. augusta (TASR) - Slovenskí basketbalisti neuspeli ani vo svojom záverečnom domácom vystúpení v rámci bojov kvalifikačnej A-skupiny ME 2013 podľahli Estónsku 70:84.
Zverenci trénera Petra Bálinta tak stále čakajú na prvý úspech v skupine a v tabuľke im patrí pred odohratím záverečných štyroch duelov na palubovkách súperov posledné miesto.

kvalifikácia ME 2012:
A-skupina:
Slovensko - Estónsko 70:84 (32:43)

Zostava a body SR: Gavel 35, Vojtek 7, Baťka 6, Sýkora 3, Bilík 0 (Pandula 11, Vido 4, Morávek 4, Mrviš 2, Nuber 0) - najviac bodov Estónska: Vene 16, Talts 15
TH: 19/11 - 23/16
fauly: 21:23
trojky: 8:8
800 divákov.

Slováci viedli 6:3 i 11:10, no potom hostia zvýšili presnosť i dôraz na doskoku a šli do vedenia 16:11. Na konci prvej štvrtiny Estónci viedli 21:15, až 10 slovenských bodov dosiahol Anton Gavel. Slováci v úvode druhej časti spravili dve ľahké chyby z podkošových pozícií a dvakrát odovzdali loptu súperovi aj v útoku a Estónci trestali - 19:36. Slováci sa odmietali poddať, pod vedením Gavela (za polčas 19 bodov) sa vyšplhali v závere štvrtiny na 32:40, no Vene sekundu pred klaksónom zasadil trojkou demotivujúci psychologický úder. Slováci za dostali na mínus 6 (41:47), no potom ich pribrzdili osobné chyby, ktorých nazbierali za necelé 4 minúty 5. Napriek tomu pokračovali v bojovnom výkone a Gavel zdvihol divákov zo sedadiel trojkou z polovice ihriska tesne pred sirénou - 53:61. Baťka s Pandulom skresávali náskok favorita ďalej a estónsky tréner Tiit Sokk si bral "tajm" pri 58:61. Záverečná dráma sa však napokon nekonala, pokazené slovenské pokusy otvorili priestor pre hostí, ktorí ponúknutú šancu využili a v Leviciach sa zrodila ich očakávaná výhra.